A kakaó, avagy kakaófa a mályvafélék családjába tartozik, gyümölcse a kakaóbab. Alapanyag a kakaóvajnak, kakaópornak, csokoládénak.
Dél-Amerika esőerdeiből származik, legfőképpen az Amazonas, és Orinoco vízrendszerének ártereiből. Bár Amerikából származik a világtermelés kétharmada Afrikában: Elefántcsontparton, Ghánában, Nigériában, és Kamerunban terem. A harmadik harmadot Dél-Amerika: Brazília, és Ecuador állítja elő.
A természetben több faj fája akár 15m magasra is megnőhet, de az ültetvényeken 3m magasnál nem nő nagyobbra. Törzse barnás, és göcsörtös. Levele sötétzöld, tojásdad alakú. Néhány milliméteres kocsányon függő virágok csak az idősebb törzseken jelennek meg. A virágok délután nyílnak ki, és egész éjszaka nyitva vannak. A terméshús fehér, rózsaszín, vagy barna.
Amerikában a bennszülöttek már régóta ismerték a kakaót. Tápszernek, és pénznek egyaránt használták.
Termesztését a maják kezdték meg i.e. 1500 körül. A kakaóbab később is fizetőeszköz maradt. A maják, majd az aztékok, később az inkák már többféle kakaóitalt ismertek!
Peruba az indiánok közvetítésével jutott el.
Elterjesztésének kulcsfigurája Kolumbusz, avagy Cortez volt, máig sem tudni, de egy biztos: Európába a spanyolok hozták, majd innen került tovább Afrikába, és Ázsiába.
A XVI. században kakaómasszát készítettek kakaóporból, ánizsból, szegfűszegből, fahéjból, -amit hajón szállítottak Európába, ahol csokoládéitalt főztek belőle.
Az első csokoládéfőző 1580-ban nyílt meg, Spanyolországban. A forrócsoki a 17. században a teával együtt terjedt el. Ekkor még nagyon drága csemege volt, arannyal fizettek érte.
Amerikai tudósok fedezték fel, hogy a rendszeres kakaófogyasztás csökkentheti a rákos megbetegedések kialakulását. A kakaó ugyan is tele van antioxidánsokkal, melynek -a kutatók szerint- nagy szerepe van a rákos sejtek kialakulásának megelőzésében.
A kakaó szívre gyakorolt jótékony hatását már 200-300 éve ismerjük, a benne lévő flavanoloknak (antioxidánsok) köszönhetően.
A benne lévő magnézium, a megfelelő ideg, és izomműködéshez nélkülözhetetlen ásványi anyag.
A foszfor gyorsítja a szervezet energiafelszabadító folyamatait. Kalciummal együtt a csontok, és a fogazat szilárd kristályszerkezetének kialakításához szükséges.
A kakaó tartalmaz koffeint, bár sokkal kisebb mértékben mint a kávé.
Gyenge vízhajtó hatással bír.
Kakaós finomságok pedig jócskán kerülnek majd a Gasztronómia rovatunkba :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése